Hazırlık Muafiyeti | Yabancı Diller Yüksekokulu | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

Hazırlık Muafiyeti

Üniversitemizde eğitim dili İngilizce olan bir bölümde okumak isteyen öğrenciler, eğer HKÜ Senatosu tarafından kararlaştırılan aşağıda belirtilen sınavlarda eşdeğer yeterlilik puanına sahip değillerse, YDY yeterlilik sınavına girmeleri istenir. Başarılı olurlarsa, öğrenciler İngilizce hazırlık programı almadan kendi fakültelerinde eğitimlerine devam ederler. YDY yeterlilik sınavını geçemeyen veya aşağıda belirtilen sınavlardan gereken puanları alamayan öğrencilerin YDY tarafından verilen İngilizce Hazırlık Programına katılmaları ve programın gerekliliklerini başarıyla yerine getirmeleri beklenir.

Ayrıntılı bilgi için Dil Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğimizi okuyunuz.

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU
Sınavlar YDS TOEFL IBT TOEFL CBT First Certificate in English (FCE) Cambridge Certificate in Advanced English (CAE) Cambridge Proficiency Exam (CPE) Pearson PTE
ELT Dışındaki Bölümler 60 72 200 B C C1  55
ELT 70 84 223 A B C1  71

Akademik yılın başında yapılan yeterlilik ve yerleştirme sınavını geçen öğrenciler bölümlerinde akademik çalışmalarına başlarlar. Geçemeyen öğrenciler sınavdan aldıkları sonuca göre uygun seviyelere yerleştirilir ve hazırlık programına başlarlar. YDY Muafiyet ve Seviye Belirleme Sınavı Akademik Takvim’de belirtilen tarihlerde Yabancı Diller Yüksekokulu binasında yapılır. Öğrenci listeleri ve sınav saati sınavdan bir hafta önce YDY internet sayfasında (https://ydy.hku.edu.tr/) duyurulur. İngilizce Öğretmenliği bölümüne yerleşen öğrencilere tüm dil becerilerini içeren bir sınav uygulanır ve öğrencilerin muaf sayılabilmeleri için en az 70 puan alması gerekir. Diğer bölümlere yerleşenlere ise konuşma hariç diğer becerileri içeren bir sınav yapılır ve  öğrencilerin muaf sayılabilmeleri için en az 65 puan alması gerekir.

Hazırlık Okulu Muafiyet Sınavı Örneği için tıklayınız

Hazırlık Okulu Muafiyet Sınavı Örneği Dinleme Dosyası için tıklayınız
Hazırlık Okulu Muafiyet Sınavı Örneği Cevap Anahtarı için tıklayınız

Akademik yılın başında yapılan yeterlilik ve yerleştirme sınavını geçen öğrenciler bölümlerinde akademik çalışmalarına başlarlar. Geçemeyen öğrenciler sınavdan aldıkları sonuca göre uygun seviyelere yerleştirilir ve hazırlık programına başlarlar. YDY Muafiyet ve Seviye Belirleme Sınavı Akademik Takvim’de belirtilen tarihlerde Yabancı Diller Yüksekokulu binasında yapılır. Öğrenci listeleri ve sınav saati sınavdan bir hafta önce YDY internet sayfasında (https://ydy.hku.edu.tr/) duyurulur. İngilizce Öğretmenliği bölümüne yerleşen öğrencilere tüm dil becerilerini (konuşma sınavı dahil) içeren bir sınav uygulanır ve öğrencilerin muaf sayılabilmeleri için en az 70 puan alması gerekir.

Hazırlık Okulu Muafiyet Sınavı Örneği için tıklayınız
Hazırlık Okulu Muafiyet Sınavı Örneği Cevap Anahtarı için tıklayınız